Мобілізація ФОП: як отримати відстрочку та як вести підприємницьку діяльність після призову
2023-12-26 20:59:01 Источник: https://www.5692.com.ua/
В Україні така категорія громадян, як фізичні особи-підприємці, також підлягає призову на військову службу. Якщо ФОПу вручають повістку і мобілізують, йому важливо знати свої права і обов'язки у новому статусі. Що робити після призову, як сплачувати податки та як бути з найманими працівниками, розповіли Факти ICTV.
Як ФОПу отримати відстрочку
Згідно із законодавством, ФОПи не можуть отримати бронь від мобілізації, а також не мають права забронювати своїх працівників. Але можливість отримати відстрочку все ж у підприємців є.
За словами адвоката Ростислава Кравця, для цього потрібно укласти договори з державними замовниками і виконувати оборонні замовлення чи замовлення для органів місцевої влади, військових адміністрацій, які необхідні для забезпечення обороноздатності України.
Ведення підприємницької діяльності мобілізованими ФОПами
Навіть після мобілізації підприємці можуть продовжувати бути зареєстрованими як ФОП.
Ліквідувати чинний ФОП мобілізований підприємець не зобов’язаний. Також не забороняється під час служби реєструвати й новий. Питання лише в тому, чи дозволено буде фактично здійснювати підприємницьку діяльність через цей ФОП і отримувати за це гроші, – зазначає юрист.
ФОПам заборонено займатися підприємницькою діяльністю, якщо після мобілізації підприємець став військовою посадовою особою ЗСУ чи іншого військового формування. У інших випадках вести підприємницьку діяльність у вільний час ФОПам можна.
Сплата податків ФОПами після мобілізації
Згідно з Податковим кодексом, мобілізованих ФОП звільнено від нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та єдиного податку, а також від подання звітності. Крім того, мобілізовані ФОПи звільняються від сплати Єдиного соціального внеску (ЄСВ) за себе.
Щоб не платити податки, необхідно подати заяву та копію військового квитка (або іншого документа) з центру комплектування в орган ДПС за місцем реєстрації. Це потрібно зробити одразу після мобілізації або протягом 10 днів після демобілізації.
Звільнення від податків і зборів фізичних осіб-підприємців не залежить від наявності найманих працівників, форми оподаткування, а також групи і ставки єдиного податку.
Продовжуючи свою діяльність після мобілізації, ФОПи, які мають найманих працівників, можуть уповноважити іншу особу виплачувати їм заробітну плату, а також нараховувати й утримувати із заробітної плати найманих працівників ПДФО, військовий збір і ЄСВ.
При цьому обов’язок сплатити ці податки залишається за самим ФОПом. Зробити це необхідно протягом 180 календарних днів з дня демобілізації.
Крім того, ФОПи, яких призвали на військову службу, мають право розірвати трудові відносини з працівниками з власної ініціативи.