Житомиряни в реальному часі зможуть перевірити, наскільки чисте повітря за вікном
2023-12-27 04:25:09 Источник: https://www.0412.ua/
У Житомирі стартує громадський контроль за якістю повітря!
Наскільки чисте повітря за вікном, житомиряни в реальному часі зможуть перевірити.
Про це повідомляє Житомирська міська рада.
ГО "ЛУН Місто" аналізує атмосферне повітря за допомогою спеціальних станцій, що вимірюють наддрібні частки PM1, PM2.5, PM10, які негативно впливають на здоровʼя.
Житомир — дванадцяте місто в Україні, де працюватимуть станції аналізу повітря, і мережа об'єднує вже сотню таких приладів по Україні.
Андрій Антоненко, співрозробник "ЛУН Місто AIR", аспірант Київського національного університету імені Тараса Шевченка, демонструє станцію:
"Вона складається з двох частин – умовний «носик», де знаходяться сенсори та «мізки», які під'єднуються до WI-FI, і далі передаються дані. Всередині "носика" встановлено датчик дрібнодисперсного пилу. Датчик працює на явищі лазерного розсіювання. Тобто маленька частинка потрапляє у вимірювальний канал під певним кутом, і таким чином вираховується кількість концентрації цього пилу. Додатково ми встановили ще датчики температури та вологи, що дозволяє більш точно вимірювати показники", — говорить розробник.
Така конструкція відповідає європейським нормам.
"Відправляємо станцію користувачу, він самостійно встановлює її на вікно своєї квартири й під'єднується до мережі. Ми перевіряємо, чи всі параметри працюють і виводимо дані на карту", — пояснює Андрій Антоненко.
Йдеться про індекс якості повітря (AQI), який має певну градацію з кроком у 50 одиниць.
Від 0 до 50 – це показникичистого повітря, від 50 до 100 – це помірне, тобто прийнятне. "Чим вищий цей показник, тим більшій кількості людей не бажано виходити на вулицю», – каже розробник.
П'ять таких станцій у Житомирі вже встановлено. Наразі ситуаціяу нашому місті нормальна.Показники AQRможна подивитися на сайті. Вони змінюються у реальному часі.Результати також доступніу Telegram- та Viber-ботах.
Поліна Червінська, начальниця відділу екології та природних ресурсів міської ради, каже: у разі, якщо показники будуть завищені і триматимуться, тоді за зверненням громадян можна зробити більш розширене дослідження акредитованою лабораторією, щоб зрозуміти, звідки йде джерело викиду.
"Моніторинг атмосферного повітря є дуже важливим для Житомира. Адже ці дані будуть корисними для Екологічної стратегії, яка наразі розробляється", — каже заступник міського голови Сергій Кондратюк.
Наразі громадська організація проводить прийом заявок на встановлення станцій. Кожен охочий може її подати через форму.
Станції надають та встановлюють безоплатно. Для цього потрібні розетка та WIFI-доступ. Перевагу надаватимуть заявникам з урахуванням рівномірного розподілу по місту.
Житомирська міська рада