Не бояться людей: чому лисиць стало більше на Чернігівщині та чим це загрожує – коментарі фахівців
2023-12-28 00:15:00 Источник: https://www.0462.ua/
За останній рік жителям Чернігівщини, особливо тим, хто проживає у селах, все частіше зустрічаються лисиці. Мешканці області розповідають, що звірі не просто бігають в лісі, чи на полях, а заходять у населені пункти. Їх частенько можна побачити на вулиці, чи подвір’ї, та були випадки, коли хижака зустрічали навіть у центрі села.
«ЛИСИЦЯ ПРИПИНЯЄ БОЯТИСЯ ЛЮДИНУ, НЕ БАЧИТЬ ЗАГРОЗУ ТА АДАПТУЄТЬСЯ ДО УМОВ»
Для території Чернігівщини, у якій знаходяться поліська і лісостепова зони, лисиці – це поширений вид тварин. Чисельність цих хижаків залежить від харчової бази, хвороб, снігового покриву та людини. Завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівського колегіуму» Юрій Карпенко розповідає:
Юрій Карпенко, Фото сайту 0462.ua
- Якщо достатня кількість харчів, а це і гризуни, і птахи, й інші істоти, то популяція збільшується. Взимку лежить сніг, їм важче здобувати їжу. Лисиці потрібно витрачати багато сил, щоб вполювати гризуна під шаром снігу. Багато птахів, яких вони їдять, є перелітними, і це теж проблема. Плюс відсутність рослинної їжі. Тож, це факт, що взимку ми частіше бачимо лисиць близько до населених пунктів.
На території Чернігівщини гони лисиць починаються з грудня, і тривають до лютого. Вагітність тварини складає 49-58 діб. Зазвичай лисиця народжує раз на рік від 3 до 7 цуценят, але іноді кількість малечі може сягати до 10-12. Варто зазначити, що частина лисенят зазвичай гине у малому віці. Тривалість життя хижаків сягає 5-10 років на волі, і 20-25 у неволі.
Юрій Карпенко говорить, що наразі ситуація із чисельністю тварин стабільна, але є прогноз на збільшення. Згідно даних Північного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, за останні 2 роки (дані 2023 року у порівнянні до даних 2021 року) кількість цих хижаків зросла майже на 22%. Тобто фактично, за роки повномасштабної війни популяція лисиць на Чернігівщині збільшилася майже на чверть.
Сергій Аніщенко, Фото: Північне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства
- Чисельність лисиць у Чернігівській області, згідно результатів проведених обліків користувачами мисливських угідь за останні роки, становить: у 2021 році – 2731 гол., у 2022 – 2678 гол., у 2023 – 3328 гол., – повідомляє начальник управління Сергій Аніщенко.
На збільшення популяції позитивно впливає заборона на полювання, яка діє на території Чернігівщини з початку активних бойових дій у 2022 році.
«КОЛИ ХВОРА ЛИСИЦЯ ЗАХОДИТЬ У НАСЕЛЕНИЙ ПУНКТ, ВОНА МОЖЕ ПОКУСАТИ ТВАРИНУ, ДОМАШНЮ ПТИЦЮ, ЧИ ЛЮДИНУ. ЦЕ МОЖЕ БУТИ ОСНОВОЮ ДЛЯ ПОШИРЕННЯ СКАЗУ»
Не варто забувати, що лисиця є головним поширювачем сказу. Для цієї хвороби характерні слиновиділення, агресивність, параліч. Але іноді симптоми можуть не проявлятися. Чи може збільшення кількості лисиць вплинути на спалах сказу?
- Теоретично може, якщо не проводити біотехнічні заходи, – пояснює Юрій Карпенко. – Раніше лісівники і працівники екологічних служб розкидали приманки з препаратами, які використовуються для профілактики сказу. Коли хвора лисиця заходить у населений пункт, вона може покусати тварину, домашню птицю, чи людину. Це може бути основою для поширення сказу. Відповідно, потрібно й надалі проводити такі заходи.
У Чернігівській області разом із кількістю лисиць збільшилися й випадки виявлення сказу. Начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області ЮрійПавлішен інформує:
Юрій Павлішен, Фото: сайт
- Згідно статистики в Чернігівській області у 2022 році було зареєстровано 1 неблагополучний пункт сказу кота. З початку цього року в області зареєстровано 5 неблагополучних пунктів сказу, захворіло 7 тварин (1 лось, 1 кіт, 1 лисиця, 1 єнот, 3 собаки). Збільшення оптимальних розмірів популяції лисиць негативно впливає та погіршує ситуацію зі сказом в області.
Попри те, що мешканці Чернігівщини частенько скаржаться на лисиць, офіційних скарг від громадян до Головного управління Держпродспоживслужби в області не надходило. А от Північне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства отримувало декілька звернень від селищних громад Прилуцького та Чернігівського району, щодо появи лисиць у населених пунктах. Як виявляється, навіть у великому місті можна побачити лисицю. Юрій Карпенко розповідає:
- У Чернігові були випадки, коли їх зустрічали у межах Центрального парку культури і відпочинку, на території регіонально-ландшафтного парку Ялівщина, і на околицях міста: Масани, Киїнка, Подусівка Новоселівка. Вони живуть у лісових ділянках, чагарниках, можуть заходити на дачні ділянки. Щодо села, зменшується кількість людей. Впливає заростання лісів, необроблені поля, можливість безперепонно рухатися в межах населених пунктів, та отримувати їжу. Лисиця припиняє боятися людину, не бачить загрозу, та адаптується до умов.
«В ОБЛАСТІ ЗАБОРОНЕНЕ ПОЛЮВАННЯ, ЩО СТВОРЮЄ СКЛАДНОЩІ В ПРОЦЕСІ РЕГУЛЮВАННЯ ЧИСЕЛЬНОСТІ ЛИСИЦЬ»
Наразі всіх користувачів мисливських угідь Чернігівщини зобов’язали посилити заходи з регулювання чисельності хижих тварин. Також проводили пероральну імунізацію з метою запобігання поширенню сказу. Начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області повідомляє:
- На даний час в області заборонене полювання, що створює складнощі в процесі регулювання чисельності лисиць. В цьому році проводиться відстріл тварин на території Прилуцького району в рамках кампанії з пероральній імунізації проти сказу в дикій фауні. Такі заходи заплановані також на 2024 рік.
У 2023 році, станом на 11 грудня, було добуто 109 лисиць, з них 107 у Прилуцькому районі, з метою проведення лабораторного контролю. У 2022 році на Чернігівщині добули 407 тварин. Порівняно з роком перед повномасштабним вторгненням, ці числа доволі низькі, адже у 2021-му було добуто 1426 лисиць.
Незважаючи на заборону полювання, єгерські служби контролюють ситуацію з чисельністю лисиць на Чернігівщині, та проводять заходи задля запобігання спалаху сказу. Але попри це, хижаки продовжують частіше заходити в населені пункти, оскільки не відчувають великої загрози. Тож якщо Ви побачили лисицю на своєму шляху, чи подвір’ї, спробуйте її налякати гучним звуком, якого вони бояться, або криком. І в жодному разі не біжіть до звіра, бо він може укусити.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група