Комітет НАЗЯВО підтвердив плагіат у дисертації ексміністра освіти Шкарлета
2023-12-29 08:06:42 Источник: https://www.0462.ua/
Комітет етики Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) підтвердив наявність плагіату у дисертації колишнього міністра освіти, першого проректора Національного університету «Чернігівська політехніка». Сергія Шкарлета.
Проте, наразі документ не має юридичної сили. Про це повідомив голова НАЗЯВО Андрій Бутенко у коментарі для «УП. Життя».
«Це рішення не юридичне, а технологічно-процедурне. Саме це дозволяє винести Національному агентству пакет документів про розгляд фактів плагіату. НАЗЯВО вивчить матеріали, які надає Комітет, і прийме своє рішення. Якщо на розгляді підтвердиться наявність плагіату, Нацагентство звернеться до Міністерства освіти про позбавлення Сергія Шкарлета наукового ступеня», – зазначає Андрій Бутенко.
Скарга стосовно плагіату у дисертації ексміністра «Формування економічної безпеки підприємств засобами активізації їх інноваційного розвитку» на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук надійшла від професора Сумського державного університету Олега Смірнова у травні 2023 року.
Він заявив, що академічний плагіат присутній на 87 сторінках наукової роботи Шкарлета – 24% від всього обсягу дисертації. Як стверджує Олег Смірнов, найбільше «списано» у російської вченої Г. Сілкіної.
В ході аналізу наукової роботи фахівці Комітету етики знайшли 6 джерел, з якими є великі текстові збіги без посилань і перефразувань.
«Дисертація також містить копіювання нетекстової інформації (зокрема, формул, таблиць, рисунків і схем, авторами яких є інші особи) з інших джерел без належних посилань на них і представленням цих даних як власних; неправомірні текстові запозичення з перекладом (дослівний переклад або переклад із перефразуванням російськомовних джерел без належних посилань), а також дублювання раніше наведених запозичених фрагментів», – йдеться у рішенні Комітету.
Але у документі зазначили, що частина збігів – це усталені словосполучення, які притаманні науковому стилю.
Аналіз дисертації тривав понад пів року.
«Матеріали, які містилися у державному репозиторії були розрізнені на декілька файлів. Багато часу пішло, щоб визнати, що це єдиний, цілісний документ. Ми намагалися робити це таким чином, щоб не можна було оскаржити в суді», – пояснює Андрій Бутенко.
У 2020 році комітет НАЗЯВО вже виявляв плагіат у чотирьох публікаціях екс-міністра, але Шкарлет подав до суду та установу. Суд постановив, що пошук плагіату у його роботах був незаконним.
«Рішення суду не набрало законної сили, бо Нацагентство подало апеляцію. На період її розгляду попереднє рішення втрачає свою юридичну силу. Тому зараз ми діємо в рамках закону», – пояснює голова НАЗЯВО.