Водохреща в Україні: коли відзначають свято цього року та чи будуть у Миколаєві спеціальні місця для купання



Православна Церква України з 1 вересня 2023 року перейшла на новоюліанський календар для нерухомих свят. Українці вже відзначили День Святого Миколая 6 грудня, а Різдво - 25 грудня.

Водохреща цього року відзначають 6 січня.

"Водохреще означає хрещення Ісуса Христа, яке відбулося в річці Йордан. Ця подія вважається однією з найважливіших в церковній традиції. Існує чимало обрядів, які завжди проводять цього дня. Так, наприклад, священники занурюють у воду хрест, освячуючи її. Вважається, що після такого ритуалу вода стає святою і отримує особливу духовну силу".

На Водохреще вода набуває цілющих властивостей, вона здатна захистити людину та оселю від всього лихого. Тому після того, як священник освятить воду на Йордана, її несуть додому — дають напитись рідним та кроплять домівку. Воду потрібно зберігати протягом всього року.

"Глибокий символічний зміст освяченої води можна пояснити, виходячи із того значення, яке вона відіграє в житті Божого творіння: вода є матеріальною основою життя, без неї неможливе життя ані рослин, ані тварин, ані самої людини. Ще одна її важлива фізична властивість: вона очищує. В таких міркуваннях бачимо і богословський зміст символу: водою руйнується стара людина, дарується очищення і підтримується життя нової людини у Хрещенні", - пишуть у ПЦУ.

До повномасштабного вторгнення миколаївці йшли ходою до нижнього БАМу, де священник освячував воду, а містяни могли зануритись в річку. У 2023 році місця для купання не організовували через загрозу обстрілів та мінну небезпеку.

У 2024 році у Миколаєві також не буде офіційних місць для купання. 

— Минулого року на Водохреща не було визначено офіційних місць для купання. Це було заборонено, але ви ж знаєте людей. Я думаю, що в цьому році також буде це заборонено робити, – проінформував Олександр Сєнкевич.

Пам'ятайте про мінну небезпеку водних об'єктів. Попри обстеження та розмінування водойм, яке проводили водолазні розрахунки ДСНС протягом року, підводна течія могла перенести вибухонебезпечні предмети з однієї ділянки на іншу. А з урахуванням того, що ворог продовжує обстріли населених пунктів області, у воду могли потрапити й нові боєприпаси. 

Для забезпечення безпеки в період купання (у визначених місцях) від ДСНС на чергування заступатимуть 35 рятувальників та 8 одиниць техніки.